O náročnosti baníckeho remesla sa na vlastnej koži mohli presvedčiť konštruktéri z LED – SOLAR -u, ktorí vyvíjajú LED moduly pre banské svietidlá. Na pozvanie pracovníkov Hornonitrianskych baní Prievidza, a.s. sfárali do čiernej hlbočiny bane v Novákoch. 

Cieľ bol jasný: na vlastnej koži poznať podmienky, v akých musia pracovať banské svietidlá. Odborní zamestnanci elektroúdržby počas obhliadky podzemných priestorov na mieste ukázali, čo všetko musia banské svietidlá zniesť. Hlavná časť zisťovania informácií dôležitých pre smerovanie vývoja LED modulov pre banské svietidlá bola diskusia o prevádzkových požiadavkách na banské osvetlenie.

Súčasný stav

Základnou požiadavkou baníkov bolo zmeniť zdrojovú štruktúru svietidiel a pôvodne používané výbojky a žiarovky nahradiť LED technológiou. Vzhľadom k platnej legislatíve Európskej únie, sa stali svetelné zdroje pre banské svietidlá na trhu nedostupnými. LED náhrady, ktoré baníci dokázali bežne kúpiť, skúšky v náročnom prostredí nezvládli. Príčinou bola vysoká teplota v svietidle, ktorá sa počas svietenia LED náhrady vytvorila. A práve nedostatočné chladenie LED diód bolo príčinou kolapsu. Časté výmeny LED žiaroviek boli neúnosné. Obrovský počet súčasne používaných svietidiel a vysoká cena nových vytvárajú pre podnik investičnú bariéru. Spoločnosť LED – SOLAR, s.r.o. bola preto požiadaná o návrh a konštrukciu LED náhrady, ktorá by plne vyhovovala technickým predpisom a zvládla by náročné prevádzkové podmienky.

LED moduly pre banské svietidlá - technické riešenie

Výsledkom práce vývojárov LED-SOLAR-u je masívna konštrukcia vložky osadenej LED diódami. LED moduly pre banské svietidlá majú príkon cca 15 až 18 W. Preto sa tento nový svetelný zdroj zaradil medzi prevádzkovo vysoko efektívne zariadenia. Okrem bieleho svetla pre štandardné osvetlenie banských priestorov vyvinuli konštruktéri aj náhrady pre signalizačné svietidlá v rôznych farebných prevedeniach – červená, zelená, modrá, oranžová,... Zaujímavosťou je aj možnosť regulácie intenzity svetelného toku, čo by malo zabrániť prípadnému oslňovaniu baníkov pri práci.

V súčasnosti úspešne prebieha overovacia prevádzka a LED-SOLAR je plne pripravený na zvládnutie tejto náročnej zákazkovej výroby.

crossmenu