Nové LED osvetlenie operačnej sály priniesla komlexná rekonštrukcia operačných a ďalších pomocných priestorov vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove. Aj táto inštalácia rozšírila referencie firmy LED - SOLAR, s.r.o. v prešovskej fakultnej nemocnici. kde už mali výborné skúsenosti z modernizácie osvetlenia a inštalácie nemocničných LED svietidiel na oddelení úrazovej chirurgie.

Požiadavky na osvetlenie operačnej sály

Vzhľadom na vysokú intenzitu osvetlenia operačnej zóny pri výkone operácie, musia byť adekvátne osvetlené aj priľahlé priestory. Základné osvetlenie sály musí priestor osvetľovať s vysokou intenzitou, ale zároveň za žiadnych okolností nesmie oslňovať operatérov a ostatný personál. Preto sa na takýto spôsob osvetlenia výborne hodia veľkoplošné LED svietidlá s veľkým počtom svetelných zdrojov. Emitované svetlo prechádza mliečnym difúzorom, ktorý ho rovnomerne rozptýli do osvetľovaného priestoru. Dopad na rovnomernosť distribúcie svetla má okrem konštrukcie optickej časti aj rozmiestnenie svietidiel v miestnosti.

Pri konštrukcii moderných LED svietidiel pre osvetlenie operačnej sály boli použité LED diódy s vysokou hodnotou indexu vernosti podania farieb (CRI), ktorú si vyžaduje charakter zrakových úloh počas vykonávania operácií.

Vplyvy prostredia

Úspešný produkt sa musí vyrovnať s vplyvmi prostredia a charakterom prevádzky operačnej sály. Nároky kvalitu konštrukcie a materiálov použitých na nemocničné LED svietidlá určené pre operačné sály sú neuveriteľne vysoké.

Jednou z priorít je schopnosť vyrovnať sa s chemickým vplyvom čistiacich prostriedkov, ktoré sa používajú pre pravidelnú dezinfekciu priestorov. Preto sa nemocničné LED svietidlá v LED - SOLAR -i konštruujú s použitím vysoko odolných materiálov. Pre difúzory svietidiel na osvetlenie operačnej sály boli použité chemicky odolné materiály špičkového svetového výrobcu - nemeckej spoločnosti BASF. Tieto sa museli vysporiadať aj s ďalšou nástrahou operačných sál. Pre dokonalú dezinfekciu priestorov sa okrem pravidelného čistenia používajú aj germicídne žiariče. Ultrafialové žiarenie negatívne pôsobí na štruktúru niektorých materiálov.

Práve chemické vplyvy a UV žiarenie sa podpísali nad katastrofálnym stavom pôvodne používaných trubicových svietidiel.

Osvetlenie operačnej sály vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana bolo riešené zapustením vysokovýkonných nízkoprofilových LED svietidiel do hladkého stropu, čo prinieslo veľa výhod hlavne z hľadiska údržby.

Zákazník

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana, Prešov

crossmenu