Osvetlenie izby pacientov vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove bolo jednou zo súčastí modernizácie osvetlenia vo vybraných priestoroch ústavu. Na základe dohody medzi vedením nemocnice a spoločnosťou LED - SOLAR, s.r.o. bola zrealizovaná komplexná rekonštrukcia izby pacientov v spolupráci so stavebnou firmou RN-stav, s.r.o..

Osvetlenie izby pacientov - vzorová inštalácia

Vo vynovených priestoroch izby v lôžkovej časti oddelenia úrazovej chirurgie bolo nainštalované nové LED osvetlenie podľa návrhu pracovníkov projekčnej kancelárie LED - SOLAR -u. Vzorová inštalácia z hľadiska svetelno - technických parametrov spĺňa všetky požiadavky určené aktuálnou technickou normou pre nemocničné osvetlenie. Dôraz bol kladený na zrakovú pohodu ležiacich pacientov. Preto boli pre základné osvetlenie miestnosti použité svetelné LED panely vybavené difúzorom, aby nedochádzalo k oslňovaniu. Intenzita svetla sa dá plynolo nastavovať pomocou regulátora umiestneného na stene.

Ambientné osvetlenie - moderný trend v nemocniciach

Stropné LED svietidlá boli zabudované do podhľadu, ktorý bol zriadený aj z dôvodu inštalácie líniových RGB svietidiel. Tieto slúžia k vytvoreniu nepriameho osvetlenia. Od bieleho stropu a stien sa tak odráža mäkká farebná žiara. Ambientné osvetlenie je možné opäť regulovať pomocou prenosného diaľkového ovládača. Plynulá zmena intenzity a možnosť výberu farby z celého viditeľného spektra je samozrejmosťou. Farebné ambientné osvetlenie je najnovším trendom pre nemocničné osvetlenie a má napomáhať zvýšeniu celkovej psychickej pohody pacientov počas ich pobytu v nemocnici.

Osvetlenie izby pacientov bolo doplnené aj o ďalšie typy LED svietidiel. Pre nočné osvetlenie v spoločnosti LED - SOLAR, s.r.o. vyrobili do políc integrované polohovateľné svietidlá, ktoré sa dajú zapínať a vypínať priamo z postelí, nad ktorými sú inštalované. Pacienti ich môžu využívať na čítanie a personál v noci pri kontrolách či podávaní liekov. Individuálne nočné osvetlenie nepôsobí rušivo na ostatných pacientov.

Nezabudlo sa ani na ostatné priestory. Do stropu vstupnej chodbičky boli vsadené štandardné LED svietidlá. Rovnako boli vybavené aj toaleta a kúpeľňa.

Vzorové osvetlenie izby pacientov neprinieslo pre Fakulnú nemocnicu s poliklinikou J.A.Reimana len ukážku moderných trendov, ale zároveň prispelo k celkovej úspore elektrickej energie.

Zákazník

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana, Prešov

crossmenu