Nerezové svietidlá do agresívneho prostredia priniesla rekonštrukcia osvetlenia v umyvárke cestných strojov v Stredisku správy a údržby diaľnic Mengusovce. Nie len zlepšenie pracovných podmienok, ale predovšetkým vyriešenie problémov s vplyvom agresívneho prostredia na osvetľovacie telesá a ich komponenty, viedli k požiadavke pracovníkov Národnej diaľničnej spoločnosti na konštruktérsky tím LED-SOLAR-u.  Bolo treba vyvinúť nový typ LED svietidla, ktorý bude vyhovovať náročným prevádzkovým podmienkam. Prostredie, v ktorom si vlhkosť podáva ruky s agresívnymi soľami a s abrazívnymi vlastnosťami prachových zmesí, bolo veľkou výzvou.

Po viac ako polročnom úsilí sa zrodil nový produkt. Nerezové svietidlá do agresívneho prostredia LED TL 27 boli úspešne nainštalované v novej sústave osvetlenia autoumyvárky určenej pre údržbu vozidiel a cestných strojov NDS v stredisku Mengusovce.

Meranie pred a po inštalácii: pôvodný stav (80 – 90 lx) / nový stav (400 – 500 lx)

Nerezové svietidlá do agresívneho prostredia - prínosy

Hlavnými prínosmi novej inštalácie je okrem viac ako päťnásobného zvýšenia intenzity osvetlenia. Nezanedbateľné je aj celkové zvýšenie bezpečnosti pracovníkov pri práci. Pôvodné rozvody elektrickej energie na 230 V boli nahradené rozvodmi s bezpečným napájacím napätím 48 V. Postupná degradácia korpusov a komponentov pôvodných svietidiel je zažehnaná principiálne novou konštrukciou LED svietidiel.

Konštrukcia

Samotné telo svietidiel radu LED TL je vyrobené z nerezu. Nerezové LED svietidlá sa nevidia často. Na svete existuje minimum výrobcov, ktorí celonerezové LED svietidlá vôbec vyrábajú. Dôvodom je nielen vysoká náročnosť práce s týmto materiálom, ale predovšetkým mimoriadne zlá tepelná vodivosť. To znemožňuje efektívne chladenie LED diód a vysoké riziko porúch. Dobre zvládnuť tepelný manažment nerezových svietidiel je mimoriadnou výzvou pre konštrukčný tím.

Nové svietidlá do agresívneho prostredia majú optickú časť s možnosťou variabilných riešení vyžarovacích charakteristík svetelného toku. Optiku chráni kalené sklo a vysoké IP hermeticky uzavretého telesa garantuje vodoodolnosť a prachuvzdornosť.

Takto riešené svietidlo je vhodné pre rôzne prevádzky s agresívnym prostredím, v ktorých hliníkové, či plastové telá svietidiel jednoducho neobstoja.

crossmenu