Nové uličné LED svietidlá zmenili nočnú atmosféru v Becherove, ktorý leží na samom okraji okresu Bardejov v bezprostrednej blízkosti hraníc s Poľskom. Malebná dedinka ležiaca v náručí Východných Karpát investovala do úporných LED svietidiel pre verejné osvetlenie.Bohatá a neraz aj veľmi pohnutá história obce siaha na samý počiatok 15. storočia. Drsnú krásu prírody a svojrázny kolorit okolitého prostredia nosia hrdí obyvatelia v hrudi. Ambiciózne obecné zastupiteľstvo tejto malej dedinky a mladý starosta sa snažia každým činom zveľadiť obec pre svojich občanov. Chcú tak zanechať v návštevníkoch vynikajúci dojem a túžbu po návrate do týchto končín. Preto sa už pred rokmi začala spolupráca medzi Becherovom a spoločnosťou LED-SOLAR, s.r.o. . Prvá zrealizovaná akcia priniesla nové uličné LED svietidlá. Pôvodné, už nevyhovujúce verejné osvetlenie pozostávalo s výbojkových svietidiel LV 136.

Uličné LED svietidlá - popis

Na základe svetelno - technických výpočtov pracovníkov projekčného oddelenia spoločnosti LED-SOLAR, s.r.o. boli vedeniu obce odporúčané svietidlá modelového radu LED Street Slim. Svietidlá tohto modelového radu boli prioritne určené pre verejné osvetlenie. Celohliníkový korpus svietidla predstavuje účinný chladič. Tento zabezpečuje efektívne chladenie LED diód, čo predlžuje ich deklarovanú životnosť. Záruka v dĺžke päť rokov na tieto vysoko spoľahlivé uličné LED svietidlá sú samozrejmosťou. Pre verejné osvetlenie v Becherove boli prioritne použité svietidlá s príkonom 20 W . Konštrukčnou zvláštnosťou sú mechanické clony, ktoré slúži na zamedzenie oslnenia účastníkov cestnej premávky.

Úspešne zrealizovaný projekt dokázal, že si verejné osvetlenie s použitím LED technológie môže dovoliť aj malá obec. V prípade Becherova sa tak stalo bez využitia rôznych fondov. Nové verejné osvetlenie prinieslo i nemalú úsporu energie, zvýšenú intenzitou a zlepšenie užívateľského komfortu všetkým občanom.

Ďalšie zámery

Spokojnosť s kvalitou realizácie a technickými vlastnosťami výrobkov podnietila obecné zastupiteľstvo k ďalšej spolupráci so spoločnosťou LED-SOLAR. Pri postupnom doplňovaní sústavy verejného osvetlenia o ďalšie uličné LED svietidlá by sa mali postupne osvetliť i kultúrne a historické pamiatky obce – kostoly, pamätníky padlých,... Ďalším zámerom je osvetlenie historického cintorína vojakov padlých v I. svetovej vojne.

Skutočná realizácia osvetlenia v Becherove predbehla v mnohom pôvodný zámer a vytvorila niekoľko v skutku krásnych a romantických nočných zákutí.

crossmenu