Osvetlenie výroby spoločnosti LED-SOLAR, s.r.o. bolo úlohou, ktorej riešenie malo splniť viacero cieľov. Pôvodné žiarivkové svietidlá pomaly dosluhovali a bolo treba ich urýchlene nahradiť. Dôvod bol jednoduchý. Náklady na údržbu starej osvetľovacej sústavy neúnosne rástli nielen kvôli neustálej výmene vyhorených neónových trubíc. Poškodené časti korpusov svietidiel bolo treba meniť a mnohokrát už ďalšie opravy svietidiel neboli možné. LED svietidlá určené pre výrobu boli jasným riešením, ktoré bolo rozšírené o riadiaci systém DALI .

Vedenie spoločnosti LED-SOLAR, s.r.o. sa rozhodlo pre celkovú modernizáciu osvetlenia. Keďže sa spoločnosť venuje prioritne výrobe svietidiel, pôvodné osvetlenie výrobnej haly bolo nahradené výrobkami z vlastnej produkcie. Inštalované LED svietidlá vo výrobných priestoroch firmy vytvorili pomyselnú výstavu rôznych výrobkov v praxi. LED svietidlá pre vlastnú výrobu v hlavnej výrobnej hale sú regulovateľné. Systém DALI a hardvér spoločnosti Helvar umožnil naprogramovanie niekoľkých osvetľovacích scén. Rovnako boli do sústavy pre osvetlenie výrobnej haly zakomponované snímače intenzity prirodzeného osvetlenia, ktoré systém DALI podporuje.

Inteligentné osvetlenie výroby

Inteligentné osvetlenie výroby si zákazníci odteraz si môžu pozrieť a otestovať naživo priamo vo výrobných priestoroch LED-SOLAR-u. Účelom nasadenia smart riešení v osvetľovacích sústavách výrobných podnikov je zabezpečiť predpísanú intenzitu osvetlenia osvetľovaných pracovísk určenú pre konkrétne výrobné procesy. Inteligentné osvetlenie pomocou snímačov vyhodnocuje aktuálny podiel denného svetla v osvetľovanom priestore a prispôsobuje svetelný tok regulovaných svietidiel požadovanej úrovni. Pre osvetlenie hlavnej výrobnej haly spoločnosti LED-SOLAR, s.r.o. boli použité svietidlá modelového radu LED Shape s regulovateľnými zdrojmi s DALI rozhraním renomovanej značky Tridonic.

Parametre osvetlenia

Rekonštruované nebolo len osvetlenie výrobnej haly. Modernizácia zasiahla aj ďalšie priľahlé výrobné priestory. Pracovníci projekčnej kancelárie vypočítali požadované parametre osvetlenia pre všetky pracoviská a určili typy LED svietidiel pre následnú inštaláciu. Rozhodujúce pre dosiahnutie správneho osvetlenia bolo aj určenie správneho umiestnenia nových LED svietidiel na jednotlivých pracoviskách. Pre spoľahlivý pracovný výkon totiž nepostačuje len dostatočná intenzita, rovnomernosť osvetlenia či farebná teplota. Dôležité je smer odkiaľ svetlo prichádza, aby sa zamedzilo nežiaducemu oslňovaniu, pripadne tieneniu.

Okrem zabezpečenia normovaných stavov osvetlenia predpísaných pre osvetlenie výrobnej haly a priľahlých priestorov bolo rekonštruované aj osvetlenie administratívnych priestorov. Celková úspora elektrickej energie sa pohybuje na úrovni vyššej ako 70%.

Zákazník

LED-SOLAR, s.r.o., Prešov

crossmenu