Osvetlenie pamiatok obce Belince a jeho modernizácia využitím LED svietidiel sa uskutočnilo s účasťou spoločnosti LED-SOLAR, s.r.o. Prešov. LED svietidlá vo verejnom osvetlení sú už dnes štandardom. Ich použitie pre osvetlenie kultúrnych a historických pamiatok si však žiada istý kumšt realizátorov.

Obec sa prvýkrát spomína v listine z roku 1318 pod menom Bullad ako majetok nitrianskeho biskupstva. Bohužiaľ, napriek dlhej histórii sa starobylé stavby nedochovali. V roku 1835 boli takmer celé Belince zničené veľkým požiarom. Dnes patria medzi dominanty obce kaplnka Sedembolestnej Panny Márie z 19. storočia. Pôdorys stavby je obdĺžnikového tvaru s polygonálnym uzáverom. Kaplnka je zaklenutá valenou klenbou. Fasády boli hladké, priečelie zakončené tympanónom. Ďalšou významnou stavbou v obci je kostol sv. Cyrila a Metoda. Je to novostavba z roku roku 1968, ktorú dal postaviť preseliansky farár Anton Štítny.

Osvetlenie pamiatok - svietidlá

Zámerom obecného zastupiteľstva bolo priblížiť a skrášliť dominanty obce pre jej obyvateľov a všetkých, ktorí obcou prechádzajú v dennom i nočnom čase.  Využitie moderných osvetľovacích technológií je v dnešnom čase samozrejmosťou. Predstavitelia obecného úradu sa rozhodli prizvať známeho prešovského výrobcu LED svietidiel do verejnej súťaže na osvetlenie pamiatok obce. Rozhodovala kvalita a cena realizácie, pre ktorú bolo zvolené jednoduché a efektívne riešenie. Osvetlenie fasády kostola sv. Cyrila a Metoda je riešené dvoma smerovými reflektormi radu LED Flood SII, ktoré sú umiestnené na stĺpoch verejného osvetlenia pred priečelím stavby. Niekedy je menej skutočne viac a je skutočne vidieť, ako nádherne vystupuje fasáda kostola v nočnom čase z tmavého pozadia.

LED svietidlá z Prešova

V rámci modernizácie osvetlenia ciest a chodníkov sú v obciach mnohokrát požadované aj svietidlá pre osvetlenie kultúrnych a historických pamiatok. Spoločnosť LED-SOLAR, s.r.o. vyvinula na tento účel vysoko spoľahlivé LED svietidlá z modelového radu LED Flood SII. Okrem spoľahlivosti a nízkych prevádzkových nákladov vyniká LED svietidlo LED Flood SII predovšetkým integrovanými klapkami pre odclonenie parazitného svetla. Dokonca je možné doplniť svietidlo o ďalšie klapky v prípade potreby. Má to veľký význam z hľadiska bezpečnosti premávky, pretože tieto LED svietidlá neoslňujú vodičov motorových vozidiel.

Osvetlenie kostola na hlavnej ulici a jeho areálu bolo súčasťou modernizácie verejného osvetlenia v obci.

Zákazník

Obec Belince

crossmenu