Osvetlenie pláže a promenád pri Ochridskom jazere je súčasťou verejného osvetlenia mesta Ochrid. Osvetlenie promenád sa stalo súčasťou modernizácie verejného osvetlenia využitím LED svietidiel určených pre osvetlenie komunikácií. Toto dielo sa stalo významnou zahraničnou obchodnou akvizíciou spoločnosti LED-SOLAR, s.r.o..

Starobylé mesto Ochrid sa rozprestiera na brehoch Ochridského jazera v juhozápadnej časti Severného Macedónska. V súčasnosti má mesto viac ako 40 000 obyvateľov. V meste sa nachádza 365 kostolov a množstvo ďalších významných kultúrnych a historických pamiatok. Mesto i jazero boli v roku 1980 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Z viacerých významných dôvodov sa predstavitelia mesta Ochrid rozhodli pre komplexnú rekonštrukciu, ktorú si zastaralé verejné osvetlenie priam žiadalo. Pôvodná osvetľovacia sústava pozostávala z mnohých druhov svietidiel. Modernizácia verejného osvetlenia pozostávala z výmeny prevažne sodíkových svietidiel za nové LED svietidlá na štandardných stĺpoch verejného osvetlenia alebo na stĺpoch – podperách vzdušných elektrických rozvodov. Ďalej bolo treba vymeniť žiarovky a výbojky v historických svietidlách za LED náhrady. Ďalšou časťou rekonštrukcie bola výmena konvenčných reflektorov osvetľujúcich architektúru a významné pamätihodnosti za smerové LED svietidlá.

Osvetlenie pláže - realizácia

Projekt v celej jeho šírke bol realizovaný partnerskou spoločnosťou HDT Impex, s.r.o. z Českej republiky v spolupráci s miestnymi macedónskymi spoločnosťami formou verejno-súkromného partnerstva. Macedónsky investor prevzal do správy celé verejné osvetlenie mesta a investične pokryl výmenu svietidiel. Na odporúčanie českého partnera sa celé konzorcium rozhodlo pre použitie LED svietidiel slovenskej výrobnej spoločnosti LED-SOLAR, s.r.o.. Stalo sa tak na základe predchádzajúcich dobrých skúseností spoločnosti HDT, s.r.o. s výrobkami LED-SOLAR -u.

Modernizácia verejného osvetlenia dopravných koridorov, križovatiek, ciest a chodníkov prebehla pri využití vysoko spoľahlivých LED svietidiel určených pre verejné osvetlenie z modelového radu LED Street SII. Okrem spoľahlivosti a nízkych prevádzkových nákladov vyniká LED svietidlo LED Street SII predovšetkým integrovanými klapkami pre odclonenie parazitného svetla. Má to veľký význam z hľadiska bezpečnosti premávky, pretože tieto LED svietidlá neoslňujú vodičov motorových vozidiel.

Verejné osvetlenie a v rámci neho aj osvetlenie pláže a promenád v Ochride a v širšom okolí dnes k veľkej spokojnosti občanov i početných návštevníkov využíva viac ako 10000 LED svietidiel rôznych príkonov od slovenského výrobcu LED-SOLAR, s.r.o.

Zákazník

Mesto Orchid - Macedónsko

crossmenu