Verejné osvetlenie mesta Ochrid a jeho modernizácia využitím LED svietidiel určených pre osvetlenie komunikácií sa stala významnou zahraničnou obchodnou akvizíciou spoločnosti LED-SOLAR, s.r.o..

Starobylé mesto Ochrid sa rozprestiera na brehoch Ochridského jazera v juhozápadnej časti Severného Macedónska. V súčasnosti má mesto viac ako 40 000 obyvateľov. V meste sa nachádza 365 kostolov a množstvo ďalších významných kultúrnych a historických pamiatok. Mesto i jazero boli v roku 1980 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Z viacerých významných dôvodov sa radní páni mesta Ohrid rozhodli pre komplexnú rekonštrukciu, ktorú si zastaralé verejné osvetlenie priam žiadalo. Pôvodná osvetľovacia sústava pozostávala z mnohých druhov svietidiel. Modernizácia verejného osvetlenia pozostávala z výmeny prevažne sodíkových svietidiel za nové LED svietidlá na štandardných stĺpoch verejného osvetlenia alebo na stĺpoch - podperách vzdušných elektrických rozvodov. Ďalej bolo treba vymeniť žiarovky a výbojky v historických svietidlách za LED náhrady. Ďalšou časťou rekonštrukcie bola výmena konvenčných reflektorov osvetľujúcich architektúru a významné pamätihodnosti za smerové LED svietidlá.

Modernizácia verejného osvetlenia - priebeh

Projekt v celej jeho šírke bol realizovaný partnerskou spoločnosťou HDT Impex, s.r.o. z Českej republiky v spolupráci s miestnymi macedónskymi spoločnosťami formou verejno-súkromného partnerstva. Macedónsky investor prevzal do správy celé verejné osvetlenie mesta a investične pokryl výmenu svietidiel. Na odporúčanie českého partnera sa celé konzorcium rozhodlo pre použitie LED svietidiel slovenskej výrobnej spoločnosti LED-SOLAR, s.r.o.. Stalo sa tak na základe predchádzajúcich dobrých skúseností spoločnosti HDT, s.r.o. s výrobkami LED-SOLAR -u.

Modernizácia verejného osvetlenia dopravných koridorov, križovatiek, ciest a chodníkov prebehla pri využití vysoko spoľahlivých LED svietidiel určených pre verejné osvetlenie z modelového radu LED Street SII. Okrem spoľahlivosti a nízkych prevádzkových nákladov vyniká LED svietidlo LED Street SII predovšetkým integrovanými klapkami pre odclonenie parazitného svetla. Má to veľký význam z hľadiska bezpečnosti premávky, pretože tieto LED svietidlá neoslňujú vodičov motorových vozidiel.

Verejné osvetlenie v Ochride a v širšom okolí dnes k veľkej spokojnosti občanov i početných návštevníkov využíva viac ako 10000 LED svietidiel rôznych príkonov od slovenského výrobcu LED-SOLAR, s.r.o.

Zákazník

Mesto Ochrid, Macedónsko

 

crossmenu