Komplexná rekonštrukcia osvetlenia v obci Horné Lefantovce bola už otázkou dní. Pôvodná sústava verejného osvetlenia obsahovala svietidlá rôznych druhov. Tie postupne morálne i technicky zastarali. Konvenčnú osvetľovaciu technológiu bolo potrebné nahradiť niečím novším, kvalitnejším a predovšetkým úspornejším. Pôvodná osvetľovacia sústava pozostávala hlavne so svietidiel so sodíkovými výbojkami 70 W a žiarivkových svietidiel LV 136. Bolo načase ich zameniť za nové LED svietidlá pre verejné osvetlenie.

Zástupcovia obce Horné Lefantovce si z množstva ponúk na LED svietidlá na trhu vybrali ponuku obchodných zástupcov spoločnosti LED-SOLAR, s.r.o.. Rozhodovali sa medzi viacerými modelovými radmi LED svietidiel určených pre osvetľovanie dopravných komunikácií, križovatiek, ciest a chodníkov či verejných priestranstiev. Vynikajúce renomé majú osvedčené LED svietidlá pre verejné osvetlenie z modelového radu svietidiel LED Street SII. Dosiaľ ich bolo pre verejné osvetlenie v mestách a obciach doma i v zahraničí vyrobených niekoľko desiatok tisíc kusov. Reklamácie na tento typový rad svietidiel sú vskutku minimálne.

Komplexná rekonštrukcia VO - svietidlá

LED svietidlá skupiny LED Street SII vynikajú robustnosťou konštrukcie. Telo svietidla z hliníkovej zliatiny s početným rebrovaním umožňuje efektívne chladenie LED modulov. Táto skutočnosť významne predlžuje dobu živostnosti LED svietidla a zvyšuje jeho spoľahlivosť. Kvalita svietidla LED Street SII spočíva aj v použití špičkových komponentov renomovaných svetových výrobcov. Na kvalitné hliníkové spoje sú implementované LED diódy amerického výrobcu CREE. Optický systém svietidla je zabezpečený využitím výrobkov fínskej spoločnosti LEDiL, ktorá predstavuje svetovú špičku vo výrobe optických systémov pre LED svietidlá. Podľa okolností alebo podľa požiadaviek zákazníkov sa do svietidiel LED Street SII montujú elektronické predradníky globálnych značiek Tridonic alebo Mean Well.

Prínosy

Celkovo priniesla komplexná rekonštrukcia VO obce niekoľko významných výhod. Tie sa prejavili v nezanedbateľnej úspore spotrebovanej elektrickej energie, ktorá presiahla 50%. Nové LED svietidlá znamenajú aj zníženie celkových ročných nákladov na údržbu. Nová LED sústava verejného osvetlenia zabezpečila vyššiu rovnomernosť a intenzitu osvetlenia osvetľovaných plôch. V konečnom dôsledku to znamená väčšiu bezpečnosť pohybu všetkých účastníkov cestnej premávky po obecných komunikáciách. A v neposlednom rade netreba zabúdať na prevenciu kriminality, ktorú komplexná rekonštrukcia verejného osvetlenia pre bezpečnosť majetku a občanov Horných Lefantoviec predstavuje.

Zákazník

Obec Horné Lefantovce

crossmenu